HABERLER

ESKİŞEHİR KENT KONSEYİ’NDE YENİ DÖNEM

12.06.2024

Eskişehir Kent Konseyi 22. Olağan Seçimli Genel Kurulu gerçekleşti. Tek adaylı gerçekleşen genel kurulda Ahmet Kapanoğlu, Kent Konseyi’nin yeni başkanı seçildi. Kapanoğlu, yaptığı konuşmada; “Güvenilir olmaya söz veriyorum. Her kesimin kent ile ilgili fikrini almaya devam edeceğiz. Eskişehir Kent Konseyi’nin Eskişehir adına havasına suyuna toprağına sahip çıkacağıma, 10 yılda olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğime söz veriyorum” dedi.

Eskişehir Kent Konseyi 22. Olağan Seçimli Genel Kurulu, Haller Gençlik Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşti. Genel Kurula; CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, Eskişehir Baro Başkanı Av. Mustafa Elagöz, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, çok sayıda siyasi, sivil toplum kuruluşu ve kamu kurumu temsilcileri katılım sağladı.

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan mevcut Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, “10 yıldır bu görevi elimden geldiğince layıkıyla yapmaya çalıştım. 10 yıl boyunca Kent Konseyi’nde ne olup bittiğine ve ne olması gerektiğine dair bir şekil içerisine sokmaktı amacım. Kent Konseyi yerel demokrasinin bize ve şehrimize bir kazanımı olabilir. Şehrimizde en önemli olan şey; kurum, kuruluş, sivil yapılar bunların bir araya gelerek birbirini dinleyebilmesi, sonra da sorunları şehir adına çözebilmesidir. Biz Eskişehir Kent Konseyi olarak bu birleştiriciliği, ortak aklı yapmaya çalıştık. Çünkü şehrimizin en çok ortak akla ihtiyacı var. Biz artık şehrimizde yüzlerce çalıştay istemiyoruz. Bu salonlarda yüzlerce çalıştay gerçekleştirdik. Artık olan çalıştay sonuç raporlarını önümüze alalım ve şehrimiz için bir an önce yola çıkalım. Sorunumuz harekete geçememek. Eskişehir zaman kaybetmesin istiyoruz, Eskişehir bunu bekliyor.” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce ise yaptığı konuşmada, “Bu zamana kadar çok güzel çalışmalar yapıldı ve Eskişehir eğer bugün Eskişehir ise Kent Konseyi’nin de yürüttüğü çalışmalarının büyük bir payı var. Ortak akıldan çıkanlar Eskişehir’deki tüm kurum ve kuruluşlarını, çok geniş bir ağı kapsıyor. Ben de başkanlığım süresince Kent Konseyiyle her zaman beraber çalışıp beraber yol yürüyeceğiz. Çünkü bir yanlışımız varsa Kent Konseyi düzeltecek, bir doğrumuz varsa da beraber yol yürüyeceğiz” dedi.

Genel Kurulda söz olan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise, “25 senenin ardından hafızamda kalan kargaşa, şahit olduğum kargaşalar arap saçı gibi. Türkiye’deki devlet sistemi Atatürk ve arkadaşlarından sonra bir kargaşa, ilkesizlik, bölünme, demokrasi adı altında ortaya yeni sistem örnekleri at, dedikodu, iftira, gürültü patırtıyla geçen sözde aradığımız demokrasiye kavuşmak için yaratılan bir atmosfer. 25 yılın bende bıraktığı tablo bu. Türkiye’de demokrasi falan yok. Aslında Kent Konseyleri o kavgasını yaptığımız demokrasiye ulaşabilecek araçlardan biri olarak düşünülmüş. Biz siyasetçiler aslında oyun oynuyoruz. Kent Konseyleri; bağırsınlar, ses çıkarsınlar, yürüyüşler yapsınlar” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Akçasoy için ‘birlikte yol yürüdüğüm’ yol arkadaşım diyen Büyükerşen, Akçasoy’a, Başkan Ayşe Ünlüce ile birlikte plaket takdim etti.

Konuşmaların ardından faaliyet sunumu izlendi ve seçime geçildi. Avukat Eylem Karacasu’nun divan başkanlığı yaptığı ve tek adaylı geçen genel kurulda, Ahmet Kapanoğlu, oy birliği ile başkan seçildi. Seçimin ardından söz alan yeni Başkan Kapanoğlu  “Bugün burada Eskişehir’in bütün renkleri var, Türkiye’ye örnek demokratik bir katılım var. Telefondaki bir uygulamaya ‘Kent Konseyi başkanı nasıl olmalı?’ soru sorduk ve gelen cevap şöyleydi; güven vermeli, tecrübe sahibi olmalı, iletişimi çok kuvvetli olmalı, toplumsal birlikteliği sağlayabilmeli. Bu zamana kadar kent konseyi başkanlığı yapmış herkeste bu özellikler vardı. Sayılan bu özellikleri devam ettirebilmek için hepinizin huzurundayım. Güvenilir olmaya söz veriyorum. Her eksimin kent ile ilgili fikrini almaya devam edeceğiz. Eskişehir Kent Konseyi’nin Eskişehir adına havasına suyuna toprağına sahip çıkacağıma 10 yılda olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğime söz veriyorum” şeklinde konuştu. Yeni dönemin yürütme kurulu ise şu isimlerden oluştu:

“Kemal Üner, Poyraz, Elif Töre, Mustafa Ünal, Canan Geçit, Fatımatüzzehra Kıraç, Bülent Özyazıcı, Kadri Ay, Cem Gökçe Uyar, Ayşen Balkaya Çetin, Mehmet Yavuz, Gülderen Özdemir, Mehmet Avcı, Sercan Erbinel, İnci Ülüğ, Hasan Güler, Filiz Ulaş Şide, Samet Sarıkaya, Mustafa Çakı, Murat Osman Kandır, Yücel Yenilmez, Mehtap Yıldız, Mukadder Güvenç, Muharrem Çimen, Halil Türkan, Hasan Enes Ağır, Volkan Günaydın, Kerem Can Apaydın, Recep Şen, Canan Özkara, Selma Güder, Levent Özbunar, Selim Kurnaz, Mustafa İmdat.”

 

PAYLAŞ