HABERLER

ATATÜRK’ÜN “O AĞAÇ DEVLETTİR” SÖZÜ, HERKESİN VİCDAN TARTISI OLMALI

07.02.2024

 

Eskişehir Kent Konseyi Çevre Sağlık Çalışma Grubu ve TEMA Eskişehir İl Temsilciliği paydaşlığında “Atatürk’ün Doğa Sevgisi ve Yürüyen Köşk” konulu konferans düzenlendi. Atatürk’ün çevre duyarlılığına karşı bilinmeyen yönlerinin anlatıldığı konferansa halk yoğun ilgi gösterdi.


        Haller Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı ve Çevre Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Selma Güder, TEMA Vakfı Eskişehir İl Temsilcisi Dr. Öğretim Üyesi Gürsel Gür, Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Kapanoğlu ve vatandaşlar katıldı. Araştırmacı- Yazar Metin Erdoğan’ın konuşmacı olduğu konferansın açılışını yapan Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Kapanoğlu, Erdoğan’ın gönüllü olarak tüm ülkeyi gezdiğine ve Atamızın pek bilinmeyen çevreci yönünü anlattığına dikkat çekti.

Açılış konuşmasının ardından konuşmacı Metin Erdoğan, fotoğraf ve videolarla desteklediği sunumu ile Atatürk’ün doğa sevgisini ve Yürüyen Köşk’ün hikâyesini anlattı. Atatürk’ün çevreyi, ormanı ve bitkileri çok seven bir devlet adamı olduğunu anlatan Erdoğan, Ulu Önder’in bir çınar dalı için koca binayı hareket ettirdiğine vurgu yaparak “Atatürk’ün ‘O ağaç devlettir’ sözü, herkesin vicdan tartısı olmalı” dedi.


“DÖRT EFSANE ÇEVRECİ”

Atatürk'ün engin doğa sevgisinin kendisini çok etkilediğini ifade eden Erdoğan “Konuyu derinlemesine inceledikçe bende doğa, çevre, ağaç, böcek sevgisi yeni filizler vermeye, çiçekler açmaya başladı. Ormanlardaki kuş seslerini duyar gibi oldum. Bu durum beni ülkemdeki ve dünyadaki doğasever ve çevreci insanları araştırmaya yöneltti. Karşıma değerini önceden yeterince bilmediğimiz üç efsane çevreci daha çıktı: Manisa Tarzanı, Halikarnas Balıkçısı ve Hayrettin Karaca. Bu büyük şahsiyetlerin yaptıklarını nefes almadan araştırdım. Şimdi de araştırmalarımı aktarmak, bu değerli çevrecileri tüm gerçekliğiyle anlatmak için sizlerleyim.”diye konuştu.

 

PAYLAŞ