HABERLER

GÖZÜNÜ GELECEĞE ÇEVİRENLER BULUŞTU

07.12.2023Eskişehir Kent Konseyi; Anadolu Üniversitesi, Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren BİLKOM ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Eskişehir Şubesi paydaşlığında düzenlenen “Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılında Geleceğini Yapay Zekâ İle Tasarla” paneli, üniversiteli öğrencilerin de yoğun katılımıyla gerçekleşti. Yapay zekâ alanının tüm detaylarıyla konuşulduğu panel, izleyicilerden tam not aldı.

Haller Gençlik Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ali Yazıcı, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Genel Sekreter Ahmet Kapanoğlu, vatandaşlar ve üniversite öğrenci kulüplerinden gençler katıldı. Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ve TBD Genel Başkan Yardımcısı Ali Yazıcı’nın açılış konuşmalarının ardından başlayan ve Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Rıdvan Coşkun, Dr. Serap Uğur, Öğr. Gör. Dr. Gökhan Deniz Dinçer, BİLKOM İş Geliştirme Lideri Dr. Murat Bozkurt ve ESOGÜ Bilgisayar Yüksek Mühendisi Av. Murat Osman Kandır’ın panelist olarak katıldığı etkinliğin moderatörlüğünü, TBD Eskişehir Şube Başkanı Av. Dr. Barış Günaydın yaptı. Günaydın, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımızın altını çizerek “İkinci yüzyılda geleceği teknoloji ile yakalamanın önemine vurgu yapan bu etkinlik birçok açıdan önem taşıyor. Yapay Zekâ gerçekten işlerimizi kolaylaştıran birçok imkânı bize sunuyor. Ama bir diğer yandan acaba şu soru da akla geliyor, yapay zekâ büyük bir tehlike mi? Silikon vadisi kırmızı alarm verdi. Nükleer kodları eline geçirip insanı yok edecek bir saldırıyı başlatabilir mi? Gerçekten endişe duymalı mıyız? İşte bütün bunlar ve daha fazlasını bugün uzman konuklarımızı ile ele alacağız.”dedi.

İzleyenlerin dikkatle dinlediği panelde, Prof. Rıdvan Coşkun yapay zekâ teknolojisi ile gelen yeniliklerin sanat eğitimine yansımalarını, BİLKOM İş Geliştirme Lideri Dr. Murat Bozkurt şirket olarak kullandıkları yapay zekâ teknolojilerini ve gelecekte gençlere mesleki önerileri, Öğr. Gör. Dr. Gökhan Deniz Dinçer NFT kavramını, fotoğraf ve video dünyasında gelişmeleri, Dr. Serap Uğur yapay zekâ ile ilgili tehlikeli olabilecek ayrıntıları, Av. Murat Osman Kandır ise yapay zekâ ve etik sorunsalı konularında konuşmalarını gerçekleştirerek, merak edilen soruları cevaplandırdılar.

 

PAYLAŞ