HABERLER

HAYVANIN ADI YOK

04.10.2023

 

 

Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Koruma Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Kent Konseyi Toplantı Salonunda yapılan açıklamada konuşan Grup Başkanı Ece Bilgin, 5199 sayılı Hayvan Hakları Yasası’nın tam anlamıyla uygulanmadığını belirterek, “Yasanın hükümleri yerine getirilseydi bugün bambaşka şeyler konuşuyor olacaktık.” dedi.

Açıklamada konuşan Başkan Ece Bilgin, Hayvanları Koruma Yasası’nın çıkalı tam 19 yıl olduğunu söyledi. ‘Hayvanın adı yok’ diyen Bilgin “Aslında var, hem de çok büyük, cüsselerinden daha büyük adları var. Televizyon kanallarında, gazete köşelerinde, valilik, bakanlık toplantılarında uzun uzadıya konu teşkil edecek kadar büyük adları var. Yasanın en önemli maddelerinden olan, neredeyse belkemiğini teşkil eden maddesi “aşıla, kısırlaştır, aldığın yere bırak” ne kadar başarıldı? Bu sorumun yanıtı, üzülerek söylüyorum tam bir hezimet.”diye konuştu.

 

5199 sayılı Hayvan Hakları Yasası’nın çıkması ile yıllarca zehirleyerek, kurşunlayarak canları katletmenin önüne geçildiğini vurgulayan Bilgin, Yasa’nın tam anlamıyla uygulanmadığının da altını çizdi. Hayvan Hakları Çalışma Grubu olarak can dostları için verdikleri savaşa yılmadan devam edeceklerini ifade eden Bilgin, şöyle devam etti:

“Şimdi Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ve ne yazık ki biz can korumacıların dâhil edilmediği komisyonlarda düşünülen çözüme kocaman bir hayır diyoruz. Ülke çapında etkin bir kısırlaştırma seferberliğinin bir an önce hayata geçirilerek, kontrolsüz çoğalmanın getirdiği sorunların çözülmesini –ki bunun ortalama süresinin yetkin kişilerce 3 yıl olduğu belirtiliyor- talep ediyoruz.

PAYLAŞ