HABERLER

ÇOCUKLARIMIZI YEŞİLSİZ, ŞEHİRLERİMİZ ORMANSIZ KALMASIN

15.06.2023

 

Eskişehir Kent Konseyi Spor Çalışma Grubu’nun Türkiye Dağcılık Federasyonu ile düzenlediği doğaseverlerin büyük ilgi gösterdiği "Temel Dağcılık-Kampçılık Eğitimleri" sertifika töreni ile sona erdi.

Taşbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen sertifika törenine Eskişehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Kapanoğlu, Eskişehir Orman Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Bozan, Spor Çalışma Grubu Başkanı Süleyman Kömürcü, Doğa Sporları Kulüp Başkanları kursiyerler ve doğasever vatandaşlar katıldı. Hem teorik bilgilerin verildiği hem de uygulamalı çalışmaların yapıldığı dağcılık ve kampçılık eğitimlerinin başarı ile sona erdiğini ve amacına ulaştığını aktaran Kent Konseyi Genel Sekreteri Kapanoğlu, özellikle gençlere doğa sporları sevgisinin çok erken yaşlarda aşılanması gerektiğini belirtti. Gençlere doğa sevgisinin yanında ağacı, suyu, toprağı ve tüm hayvanları sevip korumanın da vatan sevgisine dâhil olduğunun anlatılmasının önemini vurgulayan Kapanoğlu "Tüm doğa sporcularının Eskişehir Kent Konseyi etrafında buluşmuş tek bir aile olduğunu görmek bizleri çok mutlu ediyor. Sizlerden beklentimiz doğayla iç içeyken attığınız adımların, çevreye dost olup olmadığının muhakemesini mutlaka yapmanızdır. En değerli hazinemiz olduğu bilinciyle şehrimizin doğal kaynaklarını, doğamızı var gücümüzle koruyalım. Çocuklarımızı yeşilsiz, şehirlerimizi ormansız bırakmayalım.”ifadelerine yer verdi.

Eskişehir Orman Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Bozan ise konuşmasında biyolojik çeşitliliğin %80’ine ev sahipliği yapan ormanlarımızın bu yönüyle doğa sporcuları için bir açık hava müzesi olduğunu söyleyerek doğa sporları ile ilgili mevzuat hakkında bilgiler vererek, doğa sevgisi ve sporun gelişimini destekleyici çalışmaları için Eskişehir Kent Konseyine teşekkür etti.

PAYLAŞ