HABERLER

GELECEĞİMİZ SUYUMUZ KADAR

22.03.2021

Eskişehir Kent Konseyi, Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Başkanlığı, Eskişehir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu ve Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği bir araya gelerek 22 Mart Dünya Su Günü konulu ortak basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Uzman görüşlerine göre 2050 yılına kadar ülkemizin kurak bir iklime geçiş yapacağı ve kentimizin de yer altı ve yer üstü sularında ciddi bir azalma gözlemlendiğinin vurgulandığı açıklamada grup adına konuşan Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy “Ortada geleceğimizi tehdit eden birçok konu var ancak bugün bu büyük sorunların birisi ve belki de en tehlikelisi kuraklıktır. Dünya Meteoroloji Örgütü'nün yayımladığı Küresel İklim Durumu Geçici Raporu'na göre 2020, son 10 yılın en sıcak yılıydı. Mevsim normallerinde beklenen yağışların yağmaması ve barajlardaki suların azalması nedeniyle Türkiye genelinde kuraklık sıkıntısı baş göstermeye başladı. Bugünlerde yağışlar başlayınca “kuraklık bitti” diye sevinmek, tasarrufu elden bırakmak yersiz ve tehlikelidir. Yağış rejiminde büyük değişiklikler var. ”dedi.

 

Eskişehir Kent Konseyi, ESKİ, Eskişehir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu, Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği olarak su ve toprağın birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu düşündüklerini kaydeden Akçasoy şöyle devam etti:

“Bu doğrultuda kentimizde su kaynaklarının korunması, dikkatle kullanılması, kirletilmemesi, kayıpların azaltılması çalışmalarının toprağın korunması ile birlikte yürütülmesini önemsiyoruz ve bu konuda çalışmalar yapan tüm kurum ve kuruluşları hayata geçirecekleri projelerde ortak hareket etmeye davet ediyor, vatandaşlarımızın da geleceğimiz için su israfı yapmamalarını önemle rica ediyoruz. Unutmayalım, geleceğimiz suyumuz kadar! Bugünümüz, yarınımız ve geleceğimiz için suyumuzu ve su kaynaklarımızı koruyalım.”

PAYLAŞ