HABERLER

SEÇİLMİŞ KADINLARLA BULUŞULDU

05.12.2019

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehir Kent Konseyi, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 85. yıldönümü dolayısıyla kentin seçilmiş kadınlarıyla bir araya geldi.

Kadın belediye meclis üyeleri ve kadın muhtarların davet edildiği kahvaltıya Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy katıldı.

 Açılış konuşması  yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, demokrasinin en büyük nimetlerinden olan seçme ve seçilme hakkının Türk kadınına birçok ülkeden daha önce verildiğini anımsatarak “Sizi ve sizin şahsınızda bu özgüven ve cesareti gösteren, seçilen seçilemeyen tüm kadınlarımızı kutluyor, Türkiye’nin hak ettiği yere gelebilmesinde kadınların çok büyük önemi olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.”dedi.

Kadın Meclisi Başkanı Sühendan Koparal ise konuşmasında kadınlara seçilme hakkı tanınmasının akabinde, Türkiye’nin kadın milletvekili sayısında dünyada ikinci olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

 “Maalesef 1935 yılındaki doğru başlangıç sürdürülememiştir. Ülkemizde kadınların siyasal yaşamda yer alamamaları, siyasette ve yaşamın her alanında cinsiyet ayrımcılığının kısır döngü halinde devam etmesine ve gerçek demokrasinin yaşama geçirilmemesine yol açmaktadır. Kadın haklarının tam olarak yaşama geçmesi toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, tüm karar mekanizmalarında ve mecliste eşit temsil ve eşit katılım ile mümkündür.”

 

PAYLAŞ