HABERLER

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAFTASI

09.05.2019

 

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Çalışma Grubu Başkanı A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Levent Özbunar, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Ülkemizin iş kazalarında ön sıralarda olduğuna dikkat çeken Özbunar “Ölümler en çok, tarım, inşaat, taşımacılık, iş kollarında gerçekleşmiştir. En fazla ölüm nedenleri ise ezilme/göçük, trafik/servis kazası ve yüksekten düşmedir.”dedi.

Kent Konseyinde yapılan açıklamada konuşan Özbunar iş yerinde, evlerimizde, okullarımızda, kreşlerimizde yani tüm yaşam alanlarımızda; oluşabilecek kazaları önlemek için yeterli önlemlerin alınması, “İş Sağlığı ve Güvenliği” bilincinin geliştirilmesi için 1987 yılından itibaren ülkemizde her yıl 4-10 Mayıs günleri "İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası" olarak kutlandığını ifade etti. Ülkemizin, iş kazalarında ön sıralarda yer aldığına vurgu yapan Özbunar “2019 yılının Ocak ayında en az 159 işçi, Şubat ayında en az 125 işçi çeşitli nedenlerden dolayı geçirmiş olduğu iş kazaları sonucu yaşamını yitirmiştir. Ölenlerin 9’ u kadın işçi, 116’ sı ise erkek işçidir. Mart ayında en az 114 işçi, Nisan ayında en az 145 işçi iş kazası sonucu hayatını kaybetmiştir. Ölümler en çok, tarım, inşaat, taşımacılık, işkollarında gerçekleşmiştir. En fazla ölüm nedenleri ise ezilme/göçük, trafik/servis kazası ve yüksekten düşmedir. “dedi. Bu kazaları önlemek için yapılabilecekleri de aktaran Özbunar, şöyle devam etti: 
“İş kazalarında doğrudan harcamalar, dolaylı harcamaların 4 ile 10 katı arasında gerçekleştiğinden sosyal güvenlik sistemine maliyeti artırmaktadır. Devletin, işçi sağlığı-iş güvenliği alanında araştırma yapmaktan, üretim süreçleri konusunda tarafları bilgilendirmeye, ulusal mevzuatı günün gereksinimlerini karşılayacak bir biçimde güncelleştirmekten, insan sağlığını her şeyin üstünde tutarak işyerlerini etkili bir biçimde denetlemesine kadar pek çok sorumluluğu vardır. Devlet, işçi sağlığı ve güvenliğinin zorunlu kıldığı tüm önlemlerin alınmasını sağlamak konusunda işverenlere gerekli yaptırımları uygulamalıdır. Bizlerde Eskişehir Kent Konseyi İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Grubu olarak kreşlerimize giderek çocuklarımıza onların anlayabilecekleri çizgi filmler ile gelecekte beklide hayatlarını kurtaracak olan bu önemli konuda çocuk yaşta bilgi sahibi olmaları için eğitimler vermekteyiz.”
TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Eskişehir Şubesi üyelerinin de katılımıyla yapılan toplantıda, İSG Haftası nedeniyle 17 Mayıs 2019 Cuma günü saat 10.00'da Haller Konferans Salonunda yapılacak "Elektriksel Güvenlik Paneli"nin de duyurusu yapıldı. Kent Konseyi ve EMO Eskişehir Şubesi paydaşlığı ile yapılacak panel hakkında bilgiler veren Ömür Yıldız "Panelimizde oturum başlıkları Evlerde Güvenli Elektrik, Elektriksel Yangınların Nedenleri ve Sokakta Elektriksel Güvenlik"şeklinde belirlenmiştir. Üç farklı oturumda, konusunda uzman panelistlerimizle birlikte günlük yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız elektrikle ilgili güvenlik konularını tartışacağız."dedi.

PAYLAŞ