HABERLER

MİNİK CANLARIN ŞENLİK GÜNÜ

04.05.2019


Hayvan Hakları Çalışma Grubu tarafından beşincisi düzenlenen ‘Satın Alma Sahiplen Pati Şenliği’nde hayvan barınağındaki canlar, kendilerine şefkatli kollar buldu. 30 yavru köpek ve 10 yavru kedinin tamamının sahiplendirilmesiyle tüm şenliklerde toplam 290 minik can sıcacık evlerine kavuştu. 
Haller Gençlik Merkezi park alanında düzenlenen şenlikte pet shoplardan hayvan satın almak yerine barınaktaki canlara sahiplenilmesine vurgu yapıldı. Hayvan barınağından getirilen minik canlar, hayvan severler tarafından sahiplenildi. Patilileri sahiplenen vatandaşlara ise veteriner tarafından hem bakımları hakkında bilgi verildi hem de hayvanın takibi için sahiplenen kişinin bilgileri kayıt altına alındı. Adeta panayır tadında geçen şenlikte stant açan katılımcılar, minik canlar için çalışmalar yaptılar.

“HAYVANLAR ÇOCUĞUNUZU KORUR”
Pati şenliğinde konuşan Hayvan Hakları Çalışma Grubu Ece Bilgin, “Beşinci satın alma sahiplen şenliğimizde bir aradayız. Çok mutluyum çok gururluyum. Odunpazarı Belediye Başkanımız bizim her türlü aktivitemizde yanımızda.Buradan bir mesaj vermek istiyorum. Son zamanlarda toplum vicdanını rahatsız eden bir olgu yaşanmakta. Çocuklara, gençlere tecavüz olayları. Bu olaylar vicdanı olan bütün insanları rahatsız etmekte. Doğru bildiğiniz yanlışlarınızı düzeltin. Çocuklarınızı hayvanlardan değil, sapık ruhlu insanlardan koruyun. Hayvanlar yaradılış nedeniyle çocuklarınızı korur. ‘Aman evladım hayvanı elleme ısırır’ demeyin. Aksine onlara emanet edin” dedi.

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ise “Bu güzel şehrin aslında güzel can korumacı insanlarına hoş geldiniz demek istiyorum. Şehir, hayvanlar, canlar, insanlar hep bir arada yaşadığı zaman gerçek bir şehir oluyor. O yüzden Eskişehir çok şanslı. Sokak hayvanlarına sahip çıkan insanlar var bu şehirde. Kapısının önüne bir kap su ve yemek koyan, geceleri çıkan gizlice yerleştiren insanlar var. Bir taraftan da örgütlü olarak bu canları koruma sevdamız var. Eskişehir Kent Konseyimizin Hayvan Hakları Çalışma Grubu en büyük kahramanları ” diye konuştu.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da , “Beşincisini gerçekleştirdiğimiz şenliğimizde 40 civarında hayvanımızı sahiplendireceğiz. Bu Eskişehirlilerin her konudaki duyarlılığının bir göstergesi.”dedi. 
Etkinlikte söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer ise Kent Konseyine anlamlı çalışmaları için teşekkür ederek, mecliste hayvan hakları konusunda çalışmalar yaptıklarını söylediler.
Konuşmalar sonrasında desteklerinden dolayı Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen adına Genel Sekreter Ayşe Ünlüce’ye ve hayvan dostlarına teşekkür belgesi verildi.

PAYLAŞ