HABERLER

"DEMOKRASİ MESELESİ"

05.12.2018

Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sühendan Koparal, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınması”nın 84. Yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Koparal açıklamasında nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar alma süreçlerine katılamaması ve siyasette eşit oranda temsil edilememesinin demokrasi meselesi olduğuna dikkat çekti.

1935 yılında yapılan genel seçimde 18 kadın milletvekili seçildiği ve kadınların yüzde 4,6 oranında parlamentoda temsil edildiğini belirten Koparal, bu rakam ile ülkemizin kadın milletvekili sayısı ile dünyada 2. sırada yer aldığını söyledi. 2018 seçimlerinde ancak 78 kadın milletvekili seçilerek ve kadın temsiliyetinin yüzde 13‘de kaldığının altını çizen Koparal sözlerine şöyle devam etti:

“Nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar alma süreçlerine katılamaması, siyasette eşit oranda temsil edilememesi her şeyden önce bir DEMOKRASİ MESELESİDİR.

Ülkemizde 2 milyondan fazla kadın okuma yazma bilmiyor, kadın istihdamı giderek azalıyor, her 3 kadından biri ailede, sokakta veya iş yerinde şiddete uğruyor.

Kadınların karar verici konumlarda ve siyasette yeterli sayıda temsil edilememesi, yaşamın her alanında cinsiyet ayırımcılığının giderek kötüleşmesine, kısır döngü halinde devam etmesine ve gerçek demokrasinin yaşama geçirilememesine yol açmaktadır.

Türkiye eğitimli, donanımlı ve konularında yetkin kadın potansiyelinden yararlanamamaktadır. Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi olan "kadın- erkek eşitliğinin " başta siyasette olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında  yer almasını istiyoruz.Kadın -erkek el ele vererek mücadeleye devam diyoruz.”

 

 

 

 

 

PAYLAŞ