HABERLER

GÖZLERİ YAŞLI İZLEDİLER

03.12.2018


Eskişehir Kent Konseyi ve ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu paydaşlığında “Neresi Sıla Bize, Neresi Gurbet” adlı gösteri düzenlendi. Anayurtlarından zorunlu bir göç ile ayrılmak zorunda kalan milyonlarca Müslüman ve Ortodoks göçmenin hikâyesini anlatan gösteri, izleyicilere duygusal anlar yaşattı.
Türkiye ve Yunanistan arasında 1923 yılı ve hemen sonrasında gerçekleşen nüfus mübadelesini anlatan “Neresi Sıla Bize Neresi Gurbet” adlı gösteri Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde ODTÜ THBT mezunları tarafından sahnelendi. İzleyicileri mübadele yıllarına götürerek kimi zaman düşündüren kimi zaman hüzünlendiren gösteriye Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Oğuzhan Özen, Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Kapanoğlu ve vatandaşlar katıldı.
İki bölümden oluşan gösterinin birinci perdesinde savaşlardan önce birlikte yaşayan farklı kültürlerin ortak yaşamları bir kapı çanının dilinden anlatıldı. İkinci perdede ise mübadillerin göç sonrası yaşamları danslar, türküler ve mizansenlerle sahneye taşındı. 
Gösteri sonunda Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, ODTÜ THBT mezunlarına çiçek takdim ederek, “Geçmişte yaşadığımız komşuluğun aslında ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu birlikte barış içinde yaşamanın da mümkün olduğunu bizlere yeniden hatırlattığınız için teşekkür ederiz.”dedi. Gösteriyi ilgiyle izlediğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise “Keşke ODTܒde konservatuar olsaydı. Her biriniz amatör ruhla çok başarılı performans sergilediniz ve bizi o yıllara götürdünüz. Sizleri tebrik ediyorum.”dedi.

PAYLAŞ