HABERLER

ÜRETİCİ PAZARLARI YASASI REVİZE EDİLMELİ

27.11.2018


Eskişehir Kent Konseyi Pazar Yerleri Çalışma Grubu yaptığı basın açıklaması ile 5957 Sayılı Üretici Pazarları Yasası'nın revize edilmesi gerektiğini söyledi.
Grup adına Kent Konseyi'nde açıklama yapan Başkan Fatımatüzzehra Kıraç,şehrimizde kurulan semt pazarlarında yaptıkları incelemeler soncunda, özellikle semt pazarlarının öncelikle herkes tarafından kabul edilen kapalı pazar yerlerine dönüştürülmesi gerektiğini gördüklerinin altını çizdi.
5957 Sayılı Yasa'da üretici pazarlarının semt pazarlarından ayrı bir günde kurulacağı yazdığını ancak pratikte böyle olmadığını belirten Kıraç "Bu nedenle üretici pazarlarının kurulması yasada daha net belirtilmeli ve zorunlu hale getirilmeli, devlet tarımsal pazarlama kooperatiflerinin kurulmasını kuruluş masraflarını sıfırlayarak, ayni ve maddi destek vererek teşvik etmelidir.
Bunu yaparken de paketleme tesisleri, soğuk hava tesisleri kurma ve nakliye aracı almayı şart koşmalı, Türkiye’nin her bir noktasına gidecek olan ürünlerin kooperatiften çıkması zorunlu hale getirilmelidir. Bu yasanın revize edilmesi belediyelerimizin de bu konuda yapacakları çalışmalarda ellerini rahatlatacaktır."dedi.
Son günlerde gündemde olan poşet kullanımının çevreye ve doğaya zararının göz önünde bulundurarak file ve kese kâğıdı kullanımının halkımızca desteklenmesini istediklerini de vurgulayan Kıraç sözlerini şöyle sürdürdü:
"Pazarcı esnafının poşetten vazgeçmesi istiyoruz. Tüm bu tespit ve çözüm önerilerinin ışığında basınımızın da desteği ile yetkililere sesleniyoruz."

 

PAYLAŞ