HABERLER

DEVLET POLİTİKASI OLMALI 

25.11.2018


Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle Adalar’da basın açıklaması yaptı. Açıklamada kadına yönelik şiddetin önlenmesinin devlet politikası ile sağlanabileceğine dikkat çekildi.
Kadın Meclisi Başkanı Sühendan Koparal tarafından yapılan açıklamada kadına yönelik fiziksel, sözel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddetin tüm dünyada ve ülkemizde sosyal bir sorun olarak devam ettiği belirtildi. Kadın erkek eşitliğinin hayata geçirilmesi için gerekli zihniyet dönüşümünün gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Koparal sözlerini şöyle sürdürdü : “ Dönüştürülmesi gereken zihniyet kadını 2.sınıf vatandaş olarak gören, ailenin huzuru için bir araç, erkeğin namusu, babasının kızı, kocasının karısı olarak yorumlayan zihniyettir.Bu zihniyet dönüşümünün sağlanması toplumun tüm kesimlerinin kararlı mücadelesi ve eğitim ile mümkündür. Ana sınıflarından başlayarak eğitimin her kademesinde Toplumsal Cinsiyet Eğitimi derslerinin konmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.Yani kadına yönelik şiddetin önlenmesi Devletin Politikası olmalıdır. 
Bizler Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak bu politikalar oluşturuluncaya ve uygulamaya koyuluncaya kadar takipçisi olacağız.”

 

PAYLAŞ