HABERLER

GELECEK ORGANİK TOHUMDA

22.08.2017


Eskişehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Kapanoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Didem Aydınmakina birçok ülkede evrensel bakış açısı ile gönüllü olarak organik tohum konusunda çalışmalar yapan Esin Demir Tighe’yi ziyaret etti.
Muğla’nın İhsanönü Mahallesi’nde gerçekleştirilen ziyaret hakkında bilgiler veren Kapanoğlu “Kent Konseyi olarak bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmak; ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmak ve doğa ile uyumlu yaşamı desteklemek adına doğada olup bitenlerin farkına varmanın ve ekolojik yaşamla ilgili alışkanlıklar geliştirmenin her geçen gün önem kazandığını düşünüyoruz. Ekolojik yaşamın her alanında bilgi ve deneyim kazanmak isteyen gönüllülerimiz için çalışmalar gerçekleştiriyoruz.” dedi.
Ekolojik bozulma, doğanın ve türlerin yok olması, sağlıksız gıda üretimi ile sürdürülebilir olmayan üretim/tüketim döngüleri gibi faktörlerin tüm alanlarda olduğu gibi sosyal girişimlerde de ekolojik bakış açısının gerekliliğini ortaya koyduğunun altını çizen Kapanoğlu “Bu nedenle Muğla’nın İhsanönü Mahallesi’nde yaşayan Sayın Esin Demir Tighe ile Amerika, Almanya, Tayland, İngiltere ve diğer pek çok ülkede evrensel bakış açısı ile gönüllü olarak başladığı organik tohum konusunda edindiği bilgi ve tecrübelerini kentimizdeki gönüllülere aktarmak ve Eskişehir ‘de birlikte neler yapılabileceği hakkında fikir alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldik. Görüşmemiz bizlere tohum konusunda yapılacak her çalışmanın nesli tükenmek üzere olan birçok sebze ve meyve çeşidinin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi adına ne kadar faydalı bir çalışma olacağını bir kez daha hatırlattı. Kent Konseyi olarak bu konudaki çalışmalarımız devam edecek.”dedi.

PAYLAŞ