HABERLER

SATIN ALMA SAHİPLEN!

10.06.2017

17 YAVRU KÖPEK YENİ YUVALARINA KAVUŞTU
Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Satın Alma Sahiplen Pati Şenliği’nde hayvan barınağından getirilen yavru köpekler, sıcak yuvalarına kavuştu. Odunpazarı Belediyesi Hayvan Barınağı’ndan getirilen 17 can, duyarlı Eskişehir halkı tarafından sahiplenildi.
Düzenlenen şenlikte pet shoplardan hayvan satın almak yerine barınaktaki canlara sahiplenilmesine vurgu yapıldı. Veteriner ve hayvan barınağı görevlileri minik canları, küçük yaştaki çocuklara sevdirirken bir yandan da bilgi verdi. Hayvan barınağından getirilen minik canlar, hayvan severler tarafından sahiplenildi. Patileri sahiplenen vatandaşlara ise veteriner tarafından hem bakımları hakkında bilgi verildi hem de hayvanın takibi için sahiplenen kişinin bilgileri kayıt altına alındı.
TERK ETMEYİN
Pati şenliğinde konuşan Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Ece Bilgin, “Pati şenliğini artık senede bir değil, birkaç kez yapmak istiyoruz. Dünyada cıvıldayan kuşlar, havlayan köpekler, miyavlayan kediler olmadan çok yavan bir yer olacaktır. Onlar bizim dünyamızın, kentimizin, semtimizin rengidir. Bu yüzden bu canları satın almayalım, sahiplenelim, sahiplendiğimizde de terk etmeyelim” dedi.
DEVAMI GELECEK
İlkinin geçen yıl Ekim ayında gerçekleştiğini ve dünyanın dört bir yanında tebrikler aldıklarını vurgulayan Eskişehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Kapanoğlu, “Pati şenliği Eskişehir Kent Konseyinin kalıcı projelerinden birisi oldu. Geçen sene Odunpazarı Belediyesi hayvan barınağındaki tüm canları sahiplendirdik. Bugünkü amacımız da aynı şekilde tüm canları sahiplendirmek” diye konuştu.
BURADA YAPILAN GÖNÜLLÜ VE DOĞRU BİR İŞ
Sahipsiz ya da sokak hayvanlarının yaşamını iyileştirmek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını vurgulayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Bugün burada yapılan iş gönüllü ve doğru bir iş. Keşke daha çok hayvan sahiplendirilse, keşke daha çok insan dikkatini buraya verse” ifadelerini kullandı.

FULAR HEDİYE EDİLDİ
Hayvan severler tarafından sahiplendirilen hayvanlara ise Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından köpeklere fular ve kaka poşeti hediye edildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kadın Meclisi Başkanı Sühendan Koparal, Kadın Meclisi olarak hayvan sever olduklarını ve her hayvan severin de çevresini temiz tutması gerektiğine dikkat çekti.
HAYVAN HAKLARINI ÖĞRENDİLER
Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi de kurdukları stantta şenliğe gelen çocukların yaş gruplarına göre hayvan haklarını anlatan boyama çalışmaları yaptırarak, 15 Ekim 1978'de Paris UNESCO 'da ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi dağıttı.

TEŞEKKÜR BELGESİ
Konuşmalar sonrasında hayvan dostlarına teşekkür belgesi verildi.

PAYLAŞ